Přihlásit se

Hodnocení vývoje počasí 2019/2020

 

Počasí od 10. 6. do 18. 6.

Druhá červnová dekáda byla převážně deštivá. Průměrné denní teploty se pohybovaly kolem dlouhodobého průměru, při trvalých srážkách klesaly slabě pod normál. 13. června jsme se dočkali v letošním roce prvního tropického dne, kdy maximální teplota vystoupala nad 30 °C. Kroměřížská meteorologická stanice zaznamenala v tento den maximální teplotu 31,3 °C. V sobotu 13. června postupovalo od východu k západu pásmo silných bouřek, spojených na některých místech s přívalovým deštěm, kroupami a poryvy větru. Naměřené srážkové úhrny tak byly za sledované období velmi rozdílné a místy i velmi vysoké.  Dalších vydatnějších srážek jsme se dočkali při trvalém dešti ve čtvrtek 18. června. Nejvíce napršelo v Jihomoravském kraji v Nemochovicích 94 mm, Pohořelicích 92 mm a na Vysočině v Novém Městě na Moravě 91 mm. Naopak nejméně srážek spadlo v Olomouckém kraji ve Šternberku 12 mm a v Olomouci 11 mm, v Moravskoslezském kraji v Opavě 11 mm a v Pardubickém kraji v Hradci nad Svitavou 14 mm. Na většině sledovaných stanic se srážkové úhrny pohybovaly od 20 do 50 mm. Kroměřížská meteorologická stanice zaznamenala za sledované období od 10. do 18. června 51 mm, od začátku měsíce spadlo v Kroměříži 71 mm, tj. 86 % měsíčního normálu.


Počasí od 3. 6. do 8. 6.

Počasí se v uplynulém období projevovalo s většími výkyvy. Podprůměrné denní teploty vzduchu z počátku tohoto období vystřídaly o víkendu dny teplé, kdy jsme na mnoha místech zaznamenali maxima vyšší než 25 °C, tzn. letní dny. Začátkem tohoto pracovního týdne se opět výrazně ochladilo a průměrná denní teplota se pohybovala o 4 až 5 °C pod normálem.

Srážkové úhrny od 3. do 9. června byly rozdílné a podobně jako během května vysoké. Pohybovaly se od 10 do 60 mm. Nejvíce srážek spadlo v některých oblastech Olomouckého kraje  (Dubicko – 55,2 mm), v kraji Pardubickém (Jevíčko 60 mm), na Vysočině (Třebíč 55 mm) a v Moravskoslezském kraji (Albrechtice 59 mm). Naopak nejnižší úhrny srážek k 9. červnu zaznamenal Zlínský kraj (Kroměříž, Holešov, Staré Město kolem 12 mm) a a Jihomoravský kraj (Pohořelice, Strážnice kolem 10 mm).


Počasí od 26. 5. do 2. 6.

Poslední květnový týden letošního roku byl, podobně jako celý květen, chladný a deštivý. Průměrná denní teplota se pohybovala o 2 až 4 °C pod normálem a odpolední maximální teploty dosahovaly 15 až 20 °C. Nejchladnějším dnem tohoto období byla neděle 31. 5., kdy meteorologická stanice v Kroměříži naměřila maximum 13 °C. Teplota prvních dnů meteorologického léta se pohybovala kolem dlouhodobého průměru.

Týdenní srážkové úhrny nebyly tak vysoké jako v předcházejícím týdnu, přesto na většině sledovaných stanic dosahovaly kolem 10 mm. Nejvíce napršelo v Moravskoslezském kraji (Poruba 36 mm), naopak nejnižší úhrn srážek zaznamenal Pardubický kraj (Jevíčko 3,1 mm). Srážkové úhrny ve Zlínském a Olomouckém kraji byly nevyrovnané a dosahovaly od 9 mm v Hluku po 28 mm v Bystřici pod Hostýnem, v Olomouckém kraji měla nejnižší úhrn srážek stanice Dubicko 5 mm a nejvyšší Bělotín 27 mm.

Letošní květen se zařadil s průměrnou měsíční teplotou 12,4 °C a odchylkou od normálu - 2,4 °C k měsícům studeným. Meteorologická stanice v Kroměříži zaznamenala za květen celkem 108 mm srážek, tj. 158 % měsíčního normálu, měsíc lze charakterizovat jako vlhký.


Počasí od 19. 5. do 26. 5.

V uplynulém období převládalo chladné a deštivé počasí. Průměrné denní teploty se pohybovaly o 2 až 3 °C pod normálem. V pátek 22. května jsme na naší meteorologické stanici v Kroměříži naměřili minimální teplotu 2,3°C a vyskytl se i přízemní mrazík s hodnotou -2,1 °C. V období od pátečního podvečera do neděle přecházel přes naše území k východu frontální systém spojený s hlubokou tlakovou níží Gudrun se středem severně od Britských ostrovů. Systém na naše území přinesl další tolik očekávané vydatnější srážky. Další srážky, místy spojené s přívalovými přeháňkami, bouřkami a kroupami, jsme zaznamenali během pondělí a úterý. V Kroměříži od pátku 22. do úterý 26. května napršelo 44 mm, celkem jsme k 27. 5. zaznamenali za celý měsíc 90,5 mm srážek, tj. 132 % normálu let 1981 – 2010.


Počasí od 12. 5. do 19. 5.

Po celý uplynulý pracovní týden převládalo chladné deštivé počasí, připomínající spíše měsíc březen. „Ledoví muži“ udeřili na den přesně a v plné síle spolu s Žofií, která opravdu pole zalila po delší době trvalým deštěm. Z pondělí 11. na úterý 12. 5. klesla průměrná denní teplota o téměř 10 °C, maximální teploty se během uplynulého týdne pohybovaly jen kolem 10 až 14 °C a minimální teplota dosáhla 13. května v Kroměříži 1,5 °C s přízemním minimem -2,6 °C. Přízemní mrazík jsme zaznamenali i v sobotu 16. 5. s hodnotou -1,2 °C. S nástupem nového pracovního týdne se nám citelně oteplilo až k letním 25 °C. V uplynulém týdnu jsme se dočkali vydatných srážek ve formě trvalého deště, v neděli se vyskytovaly na některých místech Střední Moravy přeháňky s bouřkami. Srážkové úhrny se na všech sledovaných stanicích pohybovaly v rozmezí od 10 do 20 mm, nejméně napršelo na stanici Dubicko v Olomouckém kraji 5,8 mm, naopak nejvyšší srážkový úhrn zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži 24 mm.


Počasí od 5. 5. do 12. 5.

V minulém pracovním týdnu se průměrné denní teploty pohybovaly slabě pod dlouhodobým průměrem a při polojasné obloze se často vyskytovaly přízemní mrazíky. Oteplilo se až během víkendu, kdy maximální teplota stoupala až k hranici letního dne 25 °C. K velmi citelnému zvratu počasí došlo opět 12. 5., kdy po přechodu studené fronty se silně ochladilo. V letošním roce se „ledoví muži“ projevili v plné síle. Průměrná denní teplota dosáhla na meteorologické stanici v Kroměříži v úterý 12. května 6,6 °C, klesla tak ze dne na den o 10 °C. Během neděle a především pak při přechodu studené fronty z pondělí na úterý jsme se dočkali i srážek, na některých místech i sněhových. Srážkové úhrny nebyly tak vysoké jako v Čechách a pohybovaly se od 1 do 15 mm. Nejméně srážek spadlo opět na jižní Moravě (1,2 mm v Pohořelicích, 1,8 mm v Dyjákovicích, 2,1 mm ve Strážnici). Nízké úhrny zaznamenaly i stanice Hluk 2,8 mm, Přerov 3,0 mm, Moravské Budějovice a Dukovany 2 mm. Naopak nejvíce srážek spadlo v Moravskoslezském kraji (Poruba 14,9 mm, Mošnov 14,2 mm, Vítkov 14,7 mm) a Bělotíně 14,4 mm. Kroměřížská meteorologická stanice zaznamenala 10,3 mm.


Počasí od 27. 4. do 5. 5.

Počasí v minulém týdnu bylo skutečně aprílové. Slunečné dny vystřídaly ve středu, na začátku prodlouženého víkendu a z pondělí 4. na úterý 5. května dny s velkou oblačností. Při přechodu jednotlivých front jsme se tak dočkali místy i vydatnějších srážek. Nejvíce srážek spadlo v Moravskoslezském kraji od 16 do 31 mm a na Vysočině (od 11 do 24 mm), naopak nejméně napršelo v kraji Jihomoravském od 3,4 mm v Lednici do 11,5 mm v Nemochovicích. Ve Zlínském a Olomouckém kraji byly srážkové úhrny velmi rozdílné. V oblasti kolem Starého Města napršelo během uplynulého týdne kolem 10 mm, na Holešovsku a Bystřicku spadlo více jak 20 mm. Meteorologická stanice v Kroměříži zaznamenala 18,5 mm. V Olomouckém kraji se srážkové úhrny pohybovaly od 7 mm (Protivanov, Olomouc, Prostějov) po 22 mm v Přerově. Průměrná denní teplota na konci měsíce dubna byla o 1 až 4 °C vyšší než dlouhodobý průměr. Celkově se ale duben zařadil, díky častým teplotním výkyvům, k měsícům teplotně normálním. Během měsíce dubna spadlo na naší meteorologické stanici v Kroměříži 18 mm srážek, tj. 49 % měsíčního normálu. Měsíc tak patřil, podobně jako březen, k měsícům suchým.


Počasí od 20. 4. do 27. 4.

Po celý pracovní týden převládala nad naším územím tlaková výše, která přinesla stabilní jasné a slunečné počasí. Při jasné obloze klesaly v noci a nad ránem přízemní minimální teploty pod 0 °C a vyskytovaly se po celý pracovní týden přízemní mrazíky. Maximální teploty se při slunečném počasí dostávaly i nad 20 °C a tak průměrná denní teplota překračovala dlouhodobý průměr o 1 až 3 °C. Během pátečního odpoledne a v sobotu převládalo oblačno až skoro zataženo s velmi teplou nocí a jediným dnem bez přízemního mrazu. V neděli se opět začalo vyjasňovat a i začátkem tohoto týdne převládá polojasné slunečné počasí. Na celém našem území v uplynulém týdnu nepršelo. Do 28. dubna zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži celkem 12,1 mm, tj. 33 % měsíčního normálu srážek. Většina srážek spadla 13. 4. (10,7 mm) a 23 dnů bylo zcela bezesrážkových. Vlhkost vzduchu se v odpoledních hodinách na naší meteorologické stanici pohybovala v uplynulém pracovním týdnu od 25 do 30 %.


Počasí od 14. 4. do 20. 4.

Pokračuje sucho a periodicky i noční mrazíky. Po pondělních doznívajících srážkách se v úterý 14. dubna citelně ochladilo. Průměrná denní teplota byla o 5 °C nižší než dlouhodobý průměr a i následující den jsme zaznamenali mrazový den, kdy meteorologická stanice v Kroměříži naměřila minimální teplotu -1,0 °C a přízemní minimální teplotu -5,5 °C. Ve čtvrtek 16. 4. se počasí zhouplo na opačnou stranu a maximum v dalších třech dnech vystupovalo nad 20 °C. Amplituda teplot mezi 15. a 16. 4. tak dosáhla 23 °C. Ochladilo se opět při přechodu fronty během neděle 19. dubna, kdy byly zaznamenány srážky. 20. duben nás přivítal jasným a slunečným počasím s ranním přízemním mrazíkem. Týdenní srážkové úhrny byly nízké. Nejvíce srážek spadlo na Vysočině (6 až 15 mm, v oblasti kolem Třebelovic úhrn 10 mm, v oblasti kolem Opatova souhrn 20 mm.) a v Jihomoravském kraji (od 1 mm v Ivanovicích do 9 mm v Dyjákovicích), naopak v Moravskoslezském kraji nebyly zaznamenány žádné srážky. Nízké srážkové úhrny naměřili i v Olomouckém kraji (většinou do 1 mm)Ve Zlínském kraji napršelo od 0,5 mm v Bystřici pod Hostýnem do 4,4 mm ve Starém Městě. Meteorologická stanice v Kroměříži zaznamenala 1,4 mm.


Počasí od 6. 4. do 13. 4.

Po celý uplynulý týden převládaly průměrné denní teploty o 1 až 4 °C nad dlouhodobým průměrem. Maximální denní teploty vystupovaly v některých dnech i nad 20 °C. Nejteplejšími dny byly čtvrtek a neděle, kdy maxima přesahovala v Kroměříži 22 °C. Přízemní minimální teploty při vyjasnění klesaly v časných ranních hodinách do záporných hodnot. Nejnižší minimální teplotu zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži ve středu a čtvrtek (-5,8 °C a -4,7 °C). Denní amplituda teplot (rozdíl mezi maximální a minimální teplotou) dosáhla ve čtvrtek 9. dubna 21 °C a rozdíl mezi odpoledním a ranním přízemním minimem byl 33 °C.  Citelně se ochladilo při přechodu fronty na velikonoční pondělí, kdy jsme zaznamenali časté bouřky a po dlouhé době na některých místech i nějaké srážky. Ranní minimální teplota klesla v úterý 14. dubna k 0 °C a při zemi opět mrzlo. Po týdnu bez jakýchkoliv srážek se během velikonočního pondělí vyskytly přeháňky a déšť (v Kroměříži výrazněji pršelo před více jak měsícem – 1. března). Srážkové úhrny se pohybovaly od 0,1 mm (Dubicko) po 15,5 mm (Nemochovice). Na meteorologické stanici v Kroměříži spadlo 10,5 mm srážek, v oblasti střední Moravy napršelo kolem 6 až 7 mm, srážky od 1 do 8 mm napršely na Vysočině, od 2 do 6 mm v Moravskoslezském kraji, od 1 do 8 mm v kraji Jihomoravském. Nejméně srážek spadlo v kraji Pardubickém a ve střední části kraje Olomouckého (kolem 1 mm).


 Počasí od 30. 3. do 5. 4.

Koncem března a začátkem dubna převládal zimní ráz počasí. Průměrné denní teploty klesaly až o 8 °C pod normál a po celý minulý týden se vyskytovaly mrazové dny. Na kroměřížské meteorologické stanici klesaly při vyjasnění přízemní minimální teploty od 31. března do 2. dubna k -10 °C. Mrazy spolu se slunečným počasím vysušují již tak suchý povrch půdy a průměrná denní relativní vlhkost vzduchu se pohybuje od 40 do 50 % s minimálními hodnotami v odpoledních hodinách kolem 20 %. K částečnému oteplení došlo ve čtvrtek a především během neděle 5. dubna, kdy maximální teplota vystoupala k 17 °C. Srážkové úhrny byly během uplynulého týdne podnormální. Na většině sledovaných stanic napršelo nebo nasněžilo pouze od 0 do 1 mm srážek. Březen byl hodnocen jako měsíc teplotně normální a suchý. Průměrná měsíční teplota 5,7 °C překročila v Kroměříži normál o 1,4 °C. Celkově na naší meteorologické stanici napršelo za březen 14,2 mm (tj. 41 % normálu), většina srážek spadla hned 1. března (9,3 mm).


Počasí od 16. 3. do 23. 3.

Po celý uplynulý pracovní týden panovalo krásné jarní počasí. Ráno ještě klesaly přízemní minimální teploty do záporných hodnot, ale odpolední maxima stoupala k 15 až 20 °C. S nástupem astronomického jaro se díky přílivu studeného vzduchu od severovýchodu citelně ochladilo. V pátek 20. března dosáhla průměrná denní teplota v Kroměříži 12 °C, o dva dny později v neděli 22. 3. klesla na -0,8 °C. Chladné mrazivé počasí přetrvává i v tomto pracovním týdnu. Nejchladnější den jsme  zaznamenali v pondělí  23. března, kdy klesla přízemní minimální teplota na -10 °C a minimum dosáhlo -5,3 °C. Srážky se vyskytovaly ve formě dešťové a sněhové při přechodu fronty během soboty a neděle (21. a 22. 3.). Srážkové úhrny se pohybovaly od necelého 1 mm do 15 mm. Nejvíce napršelo v Moravskoslezském kraji (7 až 15 mm) a na Vysočině (Brtnice 15,5 mm, Bystřice nad Pernštýnem 11 mm). Naopak nejméně srážek spadlo v Jihomoravském kraji (od 0,1 mm v Lednici po 3,5 mm ve Ždánicích) a v části Střední Moravy (Kroměříž 1 mm, Holešov 1,3 mm, Kojetín 1,9 mm). Počátkem tohoto pracovního týdne fouká silný vítr, který spolu se silnějšími mrazy způsobuje citelné vysychání povrchové vrstvy půdy.


Počasí od 9. 3. do 15. 3.

Po celý pracovní týden se průměrné denní teploty pohybovaly o 1 až 8 °C nad normálem. Nejteplejším dnem byl čtvrtek 12. března, kdy maximální teploty na některých místech vystoupaly k 20 °C. O víkendu se citelně ochladilo, mrazivé bylo především nedělní ráno. V neděli klesla minimální teplota v Kroměříži na -4,0 °C a přízemní minimum dosáhlo -10,1 °C. Srážky se vyskytovaly při přechodu fronty během úterý a středy (10. a 11. 3.). Srážkové úhrny se pohybovaly na většině míst od 1 do 6 mm. Nejvíce napršelo na Vysočině (Nové Město na Moravě 17 mm, Bystřice nad Pernštejnem 15 mm). Naopak nejméně srážek spadlo v některých oblastech Střední Moravy (Prostějov 0, Kojetín 0,5 mm, Olomouc 0,6 mm) a v Jihomoravském kraji (většina stanic zaznamenala kolem 1 mm). Povrch půdy vysušuje silný vítr, který se vyskytoval během uplynulého týdne a především pak během pondělí 16. března.


Počasí v únoru 2020

Závěr meteorologické zimy v uplynulém týdnu nám přinesl alespoň částečně zimní počasí v podobě sněhu. Tato zimní idyla však netrvala dlouho. Nadnormální průměrné denní teploty umožnily rychlé odtávání sněhu a v posledním únorovém dnu jsme se dočkali srážek dešťových. Srážkové úhrny byly v uplynulém týdnu většinou nadnormální a pohybovaly se od necelých 10 mm do téměř 30 mm (Staré Město u Uherského Hradiště k 3. březnu 28 mm).

Jak již bylo uvedeno v minulé zprávě, únor se zařadil mezi mimořádně teplé měsíce a srážkově normální. Průměrná měsíční teplota dosáhla na meteorologické stanici v Kroměříži, i přes částečné ochlazení v závěru týdne, hodnotu 5,2 °C. Je to nejvyšší únorová teplota od roku 1954, kdy zaznamenáváme počasí. Celkově spadlo v Kroměříži během února 31,8 mm srážek, tj. 121 % normálu let 1981 – 2010.

Průměrná teplota letošní meteorologické zimy dosáhla v Kroměříži 2,7 °C s odchylkou od normálu (1981 – 2010) +3,1 °C. Během uplynulých 55 let je to druhá nejvyšší hodnota. Nejteplejší meteorologickou zimu jsme zaznamenali v roce 2006/07 s průměrnou teplotou 3,7 °C. Úhrn srážek dosáhl v Kroměříži za meteorologickou zimu hodnotu 94,2 mm, tj. 111 % normálu.


26. února  2020

Hodnocení meteorologické zimy 2019/2020

Tento týden nám končí meteorologická zima, ale počasí během celého února nám připomíná spíše jaro než zimu. Podle předběžného hodnocení bude patřit letošní zima k těm teplejším, i když nejteplejší asi nebude. Nejteplejší zimu jsme zaznamenali v ročníku 2006/07 s průměrnou teplotou 3,7 °C, letošní zima se dostane na druhé nebo třetí místo. Měsíc prosinec byl hodnocen podle tabulek jako měsíc silně teplý, leden se stal měsícem teplotně normálním a únor se zařadí mezi měsíce mimořádně teplé. K 24. únoru dosahuje průměrná měsíční teplota v Kroměříži 5,3 °C, tj. o 5,1 °C více než je měsíční únorový normál. V naší databázi počasí, kterou vedeme od roku 1954, to asi bude nejteplejší únor. Dosud nejtepleji jsme měli v únoru v roce 2016, kdy průměrná měsíční teplota dosáhla 4,9 °C.

K prvním záchvěvům letošní vegetační zimy došlo na začátku prosince od 3. do 6. 12. Druhá vlna zimy přišla koncem prosince od 29. 12. do 7. ledna a zatím poslední vlna mrazů s průměrnými denními teplotami pod 0 °C nastoupila od poloviny ledna (14. 1.) do 27. 1. Kroměřížská meteorologická stanice nezaznamenala během zimy ani jeden den se silným mrazem, kdy minimální teplota ve 2 metrech nad zemi klesne pod -10 °C. Také teplota půdy v 5 cm pod travnatým povrchem neklesla během letošní zimy v Kroměříži do záporných čísel.  Nejnižší průměrnou denní teplotu půdy v 5 cm jsme zaznamenali 7. ledna s hodnotou 0,3 °C a nejnižší minimální teplotu ve 2 metrech nad zemí jsme naměřili s hodnotou -7,8 °C 3. ledna.

Velké vegetační období s průměrnými denními teplotami nad 5 °C bylo ukončeno 29. listopadu. Ale i během měsíce prosince se vyskytly dny s těmito teplotami. Teplé počasí panovalo od 18. do 25. prosince, kdy 20. 12. dosáhla průměrná denní teplota v Kroměříži hodnoty 10,3 °C. Ozimy zaseté v druhé polovině října (22. 10.) začaly v tomto termínu odnožovat. Další velmi teplé období přišlo na konci měsíce ledna a začátkem února. Také v těchto dnech stoupaly průměrné denní teploty k 10 °C (1. 2. naměřila stanice v Kroměříži průměrnou denní teplotu 11,2 °C). Po šestidenním ochlazení v průběhu první dekády února se teploty od konce první dekády stále pohybují kolem nebo i silně nad 5 °C. Ozimy zaseté 22. října mají v tuto chvíli průměrně 2 až 3 odnože, během mimořádně teplého měsíce února došlo k obnovení jejich růstu.

Srážkově bude patřit letošní vegetační zima v okolí Kroměříže k normálním. Všechny tři měsíce meteorologické zimy jsou na naší meteorologické stanici zařazeny mezi srážkově normální. Na celém území Moravy lze hodnotit měsíc prosinec jako normální, leden se však zařadil k měsícům podnormálním, na některých místech i silně podnormálním. Během měsíce února se srážky vyskytují častěji, ale srážkové úhrny jsou většinou nízké a povrch půdy vysušují silné až velmi silné větry. Letošní vegetační zima je také charakteristická absencí sněhu a sněhové pokrývky.

Následující grafy srovnávají sumu srážek a průměrné měsíční teploty během uplynulých pěti zim ve srovnání s normálem. PDF (0,78 MB)