Přihlásit se

AF OXANA

Ozimá pšenice s modrým zabarvením zrna.

AF Oxana je pekařská středně pozdní odrůda s modrou barvou aleuronu zrna. Je středně pozdní se střední délkou stébla. Vyznačuje se silným voskovým povlakem a šedomodrým zabarvením rostliny. Má velké zrno, vysoký obsah bílkovin, velmi vysoké hodnoty Zelenyho test, vysokou vaznost mouky, nízkou objemovou hmotnost zrna, vysoký objem pečiva. Zabarvení je způsobeno anthokyany, látkami, které mají antioxidační účinky a snižují obsah volných radikálů v tělech konzumentů. Pro svůj obsah anthokyanů je odrůda využitelná pro specifické potravinářské a krmné účely.

Rostliny jsou středně vysoké, středně odolné k poléhání. Je středně odolná proti napadení padlím pšenice na listu a v klasu, proti hnědé rzivostí pšenice (rez pšeničná), žluté rzivosti pšenice (rez plevová), feosferiové skvrnitosti pšenice v klasu (braničnatka plevová), středně až méně odolná proti napadení komplexem listových skvrnitostí a fusáriu klasu.  Je středně odolná proti vymrzání.

Nedoporučuje se pěstovat po horší předplodině, doporučuje se setí v agrotechnické lhůtě a běžný výsevek. Odrůda vyžaduje ošetření proti houbovým chorobám a proti poléhání u přehoustlých porostů. Vyznačuje nižší odolností k porůstání zrna.

AF Oxana podrobně

Původ: RU 440-6 x Ludvig

Vlastník odrůdy: Agrotest fyto s.r.o.

Kontakt: Agrotest fyto, s.r.o. - Ing. Petr Martinek, CSc., martinek@vukrom.cz

Materiál vznikl za finanční podpory MZe - institucionální podpora DKRVO (RO1118) a výzkumný projekt č. QJ1510206.