Přihlásit se

AF JUMIKO

Ozimá pšenice

Ozimá pšenice AF Jumiko je pekařská středně raná odrůda. Jedná se o první českou odrůdu s purpurovým zrnem. Toto zabarvení se nachází v nejsvrchnější vrstvě obilky - perikarpu a je způsobeno barevnými látkami - anthokyany. Pro svůj obsah anthokyanů a luteinu je AF Jumiko využitelná pro specifické potravinářské a krmné účely. Mimo tradiční zpracování mouky pro pekařské (pekárenské) výrobky je možné využít produkci AF Jumiko pro výrobu vloček (cereálií), těstovin (vřetena), nealkoholických nápojů nebo speciálních piv. Pekařská jakost chlebová (kategorie B).

Rostliny jsou středně vysoké až vysoké, klas krátký krátce osinkatý, má silné ojínění způsobené voskovým povlakem na listech a klasu. Toto může být výhodou při pěstování odrůdy v suchých oblastech. Datum metání a zrání je u AF Jumiko přibližně na úrovni jako u odrůdy Bohemia. 

Vyšlechtění odrůdy AF Jumiko je výsledkem řešení projektu NAZV: QJ1510206 „Výzkum odlišných typů zabarvení zrna pšenice způsobených látkami s antioxidačním účinkem, jejich využití pro tvorbu odrůd s příznivým zdravotním benefitem pro výživu člověka a zvířat“.

AF Jumiko podrobně

Registrace v ČR: 2018

Předběžné označení odrůdy: KM 178-14

Původ: ANK-28A x Meritto

Vlastník odrůdy: Agrotest fyto s.r.o.

Kontakt: Agrotest fyto, s.r.o. - Ing. Petr Martinek, CSc., martinek@vukrom.cz