Přihlásit se

Hodnocení vývoje počasí 2020/2021

Počasí od 7. 6. do 13. 6.

Po celý týden převládalo dopoledne jasné až polojasné letní počasí, odpoledne převažovalo oblačno, na některých místech s přeháňkami. Maximální teploty dosahovaly letních hodnot nad 25 °C. Ochladilo se během neděle 13. 6., kdy maximální teplota klesla pod 20 °C. V sobotu 12. června se vyskytovaly časté bouřky místy se silnými srážkami. Srážkové úhrny byly na sledovaných stanicích rozdílné a pohybovaly se na Vysočině většinou kolem 4 až 6 mm, pouze Dukovany naměřily 17 mm a Moravské Budějovice 14 mm, v Moravskoslezském kraji napršelo od 1 mm v Hladkých Životicích po 19  mm v Městě Albrechtice. Vybrané stanice v Jihomoravském kraji zaznamenaly od 4 mm v Ivanovicích na Hané po 21,5 mm v Dyjákovicích. V Olomouckém kraji měl nejnižší srážkový úhrn Šternberk 5 mm a nejvyšší Protivanov 34,5 mm. Největší srážkové rozdíly během uplynulého týdne byly zaznamenány ve Zlínském kraji. V Holešově napršelo 5 mm a v Hluku při sobotních bouřkách spadlo téměř 42 mm, ve Starém Městě 34 mm. Kroměřížská meteorologická stanice zaznamenala během uplynulého týdne 14 mm.


Počasí od 31. 5. do 6. 6.

Průměrné denní teploty posledních květnových dnů byly o 2 °C nižší než dlouhodobý průměr. S příchodem meteorologického léta se začalo oteplovat a denní teploty během pracovního týdne se pohybovaly kolem normálu. Od pátku 4. 6. do neděle 6. 6. jsme zaznamenali dny letní s maximálními teplotami nad  25 °C a s průměrnou denní teplotou o 2 °C vyšší než dlouhodobý průměr.

Srážkové úhrny během uplynulého týdne byly zaznamenány na Vysočině od 2,5 mm v Moravských Budějovicích po 20 mm v Bystřici nad Pernštejnem, v Moravskoslezském kraji naměřila stanice Hladké Životice 11 mm. Na vybraných stanicích Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského kraje nepršelo vůbec nebo jen několik desetin mm.

Máme za sebou meteorologické jaro, které se zařadilo k těm chladnějším. Na meteorologické stanici v Kroměříži jsme zaznamenali za březen, duben a květen průměrnou teplotu 8,1 °C, tj. o 1,7 °C méně než dlouhodobý průměr let 1981 – 2010 a zároveň to je sedmá nejnižší hodnota od roku 1954, co se sleduje počasí. Během letošních jarních měsíců napršelo na naší stanici 93,7 mm, tj. 67 % dlouhodobého průměru a jedná se o desátý nejnižší úhrn srážek od roku 1954. Zatím nejsušší jaro jsme zaznamenali v roce 2012 se sumou srážek 56,1 mm a nejvlhčí v roce 2010, kdy napršelo 277,8 mm.


Počasí od 24. 5. do 30. 5.

V uplynulém týdnu jsme se nedočkali žádné výraznější změny v počasí oproti týdnu předchozímu. Převažoval chladnější a vlhčí ráz počasí s častými přeháňkami, silnějším větrem a průměrnými denními teplotami o 2 až 4 °C nižšími než normál. Maximální denní teploty se v Kroměříži pohybovaly většinou od 11 do 15 °C, v neděli 30. 5. se oteplilo na 17 °C. Při nočním vyjasnění klesla minimální teplota ke 4 až 5 °C a přízemní minimum dosáhlo kolem 1 °C. Letošní květen se tak zařadí nejspíše mezi měsíce studené. Průměrná měsíční teplota dosáhla v Kroměříži k 30. 5. 12,6 °C (v loňském roce to bylo 12,4 °C).

Úhrn srážek se na většině sledovaných stanic pohyboval v rozmezí od 4 do 8 mm. Nejvíce srážek spadlo za uplynulý týden v Bystřici pod Hostýnem 22 mm, v Dřevohosticích 17 mm, v Holešově 12 mm a v Bělotíně 11 mm, převážná většina těchto srážek spadla během sobotních přeháněk. Nejnižší úhrn srážek byl zaznamenán v Moravskoslezském kraji v Městě Albrechtice 3 mm.


Počasí od 17. 5. do 23. 5.

„Studený máj, v stodole ráj“. Podle známé pranostiky by zemědělci měli mít v letošním roce špičkové výnosy. Podobně jako v první polovině měsíce května převládalo totiž i v minulém týdnu chladnější počasí s průměrnými denními teplotami o 1 až 3 °C pod normálem.

Stejně jako v uplynulém týdnu byl i tento týden na některých místech bohatý na srážky. Nejméně napršelo na Vysočině od 5 mm v Dukovanech po 13 mm v Novém Městě na Moravě. V Moravskoslezském kraji zaznamenali od 13 do 23 mm, srážkové úhrny v ostatních krajích byly velmi rozdílné. V Jihomoravském kraji napršelo většinou kolem 10 mm, nejméně v Ivanovicích na Hané (5 mm) a nejvíce ve Strážnici (28 mm). Podobné srážkové úhrny zaznamenaly vybrané stanice v Olomouckém kraji od necelých 6 mm v Prostějově po 29,5 mm v Bělotíně. Nejvyšší srážkové úhrny byly naměřeny ve Zlínském kraji ve Starém Městě 40,6 mm, v Hluku 33 mm, v Holešově 25 mm a v Bystřici pod Hostýnem 22 mm. Meteorologická stanice v Kroměříži však zaznamenala pouze 8,8 mm srážek.


Počasí od 10. 5. do 16. 5.

V uplynulém týdnu jsme se dočkali opět citelného zvratu v počasí. V první polovině týdne nás ovlivňovala tlaková výše s přílivem horkého vzduchu a velmi silným větrem. Ještě v sobotu 8. května zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži přízemní mrazík s hodnotou -3,0 °C a minimální teplotou 0,4 °C a o tři dny později 11. 5. se vyšplhala maximální teplota na 26,5 °C. V letošním roce nepřinesli ledoví muži mrazy, ale trvalý a místy i vydatný déšť s bouřkami. Příčinou byla studená fronta, která jen velmi zvolna postupovala během čtvrtečního dne k východu. Trvalé srážky padaly i během pátečního dne, v sobotu jsme se dočkali četných přeháněk s bouřkami. Po třech podprůměrných dnech se v neděli oteplilo a teplota se pohybovala kolem normálu.

Srážkové úhrny během uplynulého týdne byly vysoké a pohybovaly se v Olomouckém kraji většinou od 30 do 47 mm, pouze na Přerovsku spadlo kolem 15 mm, také v Moravskoslezském kraji napršelo od 30 do 40 mm, vybrané meteorologické stanice na Vysočině naměřily od 40 do 74 mm (Moravské Budějovice), vysoké úhrny srážek zaznamenaly i v kraji Jihomoravském od 23 mm v Ivanovicích na Hané po 62 mm v Pohořelicích. Ve sledovaných stanicích Zlínského kraje napršelo nejvíce v okolí Uherského Hradiště 33 mm, dále v Bystřici pod Hostýnem 26,5 mm, Holešov 18 mm. Meteorologická stanice v Kroměříži zaznamenala za uplynulý týden 22,4 mm srážek.


Počasí od 3. 5. do 9. 5.

Po celý týden převládalo větrné počasí s podprůměrnými teplotami. Nejteplejším dnem bylo úterý s průměrnou denní teplotou přibližující se normálu. Při vyjasnění klesala přízemní minimální teplota v úterý a ve čtvrtek do záporných hodnot, meteorologická stanice v Kroměříži zaznamenala 4. 5. přízemní minimum -2,3 °C, 6. 5. -1,6 °C. Úterní amplituda teploty zaznamenala vysokou denní hodnotu 20 °C.

Srážky se vyskytovaly při přechodu frontu během středečního odpoledne. Srážkové úhrny se pohybovaly na většině stanic od 2 do 5 mm. Nejméně napršelo v Jihomoravském kraji od necelého 1 mm (Lednice 0,7 mm, Ivanovice na Hané 0,8 mm) do 2 mm.


Počasí od 26. 4. do 2. 5.

Od pondělí do středy převládalo jasno až polojasno s ranními přízemními mrazíky. V pondělí 26. 4. zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži minimální teplotu ve dvou metrech nad zemí - 1,1 °C a přízemní minimum v 5 cm -4,3 °C. Čtvrtek a pátek se zařadily mezi dny teplejší, o víkendu se začalo opět ochlazovat. Nedělní průměrná denní teplota byla o 5 °C nižší než normál.

Počátek týdne byl bez srážek. První vlna srážek padala ze čtvrtka na pátek při přechodu frontu. Velmi výrazné srážkové úhrny byly zaznamenány na některých místech od sobotního večera a během neděle. Nejméně srážek spadlo v Jihomoravském kraji většinou kolem 2 až 4 mm, pouze Ivanovice na Hané naměřily 13 mm. Srážkové úhrny v Olomouckém kraji a na Vysočině se pohybovaly od 13 do 20 mm (Olomouc 21 mm, Brtnice 23 mm), ve Zlínském kraji napršelo od 2 mm v okolí Uherského Hradiště po 16 mm v Bystřici pod Hostýnem. Kroměříž zaznamenala 9,3 mm. Nejvíce napršelo v Moravskoslezském kraji 24 až 32 mm.

Duben se zařadil mezi měsíce srážkově normální a studené. Průměrná měsíční teplota dosáhla v Kroměříži 7,4 °C. Během uplynulých 60 let to byl druhý nejstudenější měsíc duben, ještě chladněji bylo v dubnu v roce 1997 s průměrnou měsíční teplotou 6,4 °C.


Počasí od 19. 4. do 25. 4.

Uplynulý týden byl celkově teplotně podprůměrný a srážkově normální. Po dvoudenním oteplení během úterý a středy, kdy průměrné denní teploty se vyrovnaly měsíčnímu dubnovému normálu, se od čtvrtka začalo opět pozvolna ochlazovat. Během pátečního dne a především v sobotu klesala přízemní minimální teplota do záporných hodnot. V sobotu při vyjasněné obloze mrzlo i ve dvou metrech nad zemí. V tento den zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži minimální teplotu   - 1,4 °C a přízemní minimum kleslo na -3,7 °C. V neděli nás od nízkých teplot zachránila velká oblačnost.

Srážkové úhrny se pohybovaly v Olomouckém kraji od 2 do téměř 9 mm (8,7 mm Kojetín), v Moravskoslezském kraji kolem 5 – 6 mm, na Vysočině od necelého 1 mm (0,8 mm Třebíč) po 8,4 mm v Moravských Budějovicích, v Jihomoravském kraji kolem 2 až 4 mm a v kraji Zlínském od 1 do 3,5 mm.


Počasí od 12.4 do 17.4.

Letošní dubnové počasí je typicky aprílové. Po teplém víkendu 10. a 11 dubna, kdy průměrné denní teploty překročily normál o 4 °C, přecházela přes naše území z pondělí na úterý studená fronta, která přinesla nejen citelné ochlazení, ale i vydatné srážky a od středních poloh sněžení. V úterý 13. dubna ležela na zemi v Kroměříži 3 cm sněhová pokrývka, která během dopoledne odtála. Sněhová pokrývka ležela na zemi od 500 m celý týden. Po celý pracovní týden převládalo chladné počasí s průměrnými denními teplotami o 4 až 5 °C pod normálem, zataženo s přeháňkami nebo občasným deštěm, ve vyšších polohách se sněžením.  Maximální teploty se v Kroměříži pohybovaly pouze od 5 do 7 °C.

Během uplynulého týdne spadlo nejvíce srážek v oblasti severní a střední Moravy. Na Vysočině se srážkové úhrny pohybovaly od necelých 5 mm v Třebíči po 12 mm v Bystřici nad Pernštýnem. Vybrané stanice v Jihomoravském kraji zaznamenaly od 7 mm v Dyjákovicích po 24 mm v Nemochovicích, v Olomouckém kraji naměřily od 9 mm v Dubicku po 19 mm v Protivanově. Kroměřížská meteorologická stanice zaznamenala během uplynulého týdne 20,7 mm srážek, kolem 20 mm srážek spadlo v okolí Uherského Hradiště, v Holešově naměřili necelých 15 mm. Nejvyšší srážkový úhrn byl zaznamenán během uplynulého týdne v Bystřici pod Hostýnem 26 mm.

Průměrná měsíční teplota dosáhla k 17. dubnu v Kroměříži 6,0 °C, to je o 3,8 °C méně než měsíční normál 1981 – 2010. Z dostupných dat ČHMÚ byl na stanicích, které měří 60 let, doposud nejchladnější duben v roce 1997 a 1980. Od roku 1961 jsme na meteorologické stanici v Kroměříži zaznamenali v dubnu novou sněhovou pokrývku celkem 7x. 9. dubna 1977 jsme naměřili nejvyšší hodnotu 16 cm, nejpozdnější den byl 15. duben 1997 s 9 cm nového sněhu a naposledy nám v dubnu nasněžilo v roce 2013, kdy 2. a 3. 4. spadly 4 cm sněhu.


Počasí v březnu 2021

Březen 2021 se zařadil mezi měsíce teplotně normální a po třech zimních vlhkých měsících jsme se dočkali měsíce silně suchého. V Kroměříži dosáhla průměrná měsíční teplota 4,1 °C, to je o 0,2 °C méně než normál let 1981 – 2010 a napršelo pouze 9 mm srážek (26 % březnového normálu).

První dekáda měsíce byla chladná, především její druhá polovina, kdy přízemní minima klesala k -8 °C až -10 °C. Další dvě dekády měsíce se pohybovaly od jednoho extrému k druhému (viz graf č 1). Po krátkém, ale citelném oteplení od 12. do 15. 3. se začalo opět ochlazovat. Začátek astronomického jara byl mrazivý, průměrná denní teplota dosáhla v Kroměříži -2,1 °C a přízemní minimum kleslo k - 10 °C. V polovině třetí březnové dekády se začalo silně oteplovat, v závěru měsíce března a začátkem dubna dosáhla maximální teplota teplotních rekordů. 1. 4. vystoupila maximální teplota v Kroměříži na 24,8 °C. V následujících dubnových dnech se opět citelně ochladilo a průměrná denní teplota klesla o více jak 10 °C.

Během první a druhé březnové dekády spadla necelá polovina obvyklého množství srážek a to ve formě dešťové i sněhové. Třetí březnová dekáda byla na srážky skoupá a i díky tomuto období se začala zmenšovat půdní vlhkost převážně povrchové vrstvy půdy. Během uplynulého víkendu jsme se dočkali na některých místech i výraznějších srážek, které padaly ve formě dešťové, ale i sněhové. Nejvíce srážek spadlo během soboty v Moravskoslezském kraji (Albrechtice 6,3 mm), ve Zlínském kraji (Kroměříž 6,4 mm, Bystřice pod Hostýnem 4,7 mm, Holešov  4,4 mm) a v části Olomouckého kraje (Dřevohostice 3,3 mm) a Vysočiny (Nové Město na Moravě 3,7 mm). Nejnižší úhrny srážek byly zaznamenány v Jihomoravském kraji od 0,1 do 1,4 mm, na některých stanicích Olomouckého kraje (Šternberk 0,1 mm, Prostějov 0,2 mm) a Vysočiny (Třebíč, Moravské Budějovice 0,4 mm, Dukovany 0,5 mm).

                                          

 


Počasí od 22. 3. do 28. 3.

Mrazivá rána z minulého týdne se střídala s větrným a slunečným počasím v průběhu dne. Postupně dochází k zvyšování průměrných denních teplot. Srážkové úhrny jsou za toto období minimální.


Počasí od 13. do 19. 3.

Po teplé sobotě se od neděle začalo pozvolna ochlazovat. Od pondělí 15. 3. počasí ovlivňuje příliv studeného vzduchu od severu a severozápadu spojený s častými přeháňkami ve vyšších polohách sněhovými, v nižších polohách smíšenými. Průměrné denní teploty se po nadnormální sobotě pohybovaly kolem normálu, od středy klesají o 1 až 2 °C pod normál, v nočních hodinách klesá při vyjasnění přízemní minimální teplota pod bod mrazu. Chladný týden má vyvrcholit mrazivým víkendem, kdy minimální teploty mají klesnout hluboko pod bod mrazu. Mrazivé počasí koncem vegetační zimy a počátkem jara jsme naposledy zaznamenali v roce 2018. V tomto roce na meteorologické stanici v Kroměříži klesala minimální teplota k -7 °C.

Srážky se vyskytovaly během uplynulého týdne ve formě sněhových, dešťových i smíšených přeháněk, sníh však většinou roztál. Srážkové úhrny byly na většině sledovaných stanic nízké a pohybovaly se od několika desetin mm do 3 mm. Nejvíce srážek spadlo v Moravskoslezském kraji, v Olomouckém kraji v Bělotíně (8 mm).


Počasí od 6. do 12. 3.

Ve sledovaném období převládalo většinou chladné, ale slunečné počasí. Průměrné denní teploty byly o 2 až 3 °C pod normálem a v Kroměříži se pohybovaly slabě nad nebo pod 0 °C. Při nočním vyjasnění klesala minimální teplota hluboko pod bod mrazu, přízemní minimální teplota dosahovala na stanici v Kroměříži až k -10 °C, čidla teploty půdy v 5 cm pod travnatým povrchem zaznamenala průměrnou denní teplotu od 1,5 do 3 °C s minimální hodnotou 0,8 °C. Maximální teplotu 7,7 °C jsme zaznamenali v uplynulém období 7. března (viz mapa číslo 1), nejnižší hodnotu  maximální teploty 1,9 °C jsme naměřili o  den později 8. března (viz mapa číslo 2). Ke změně počasí došlo během čtvrtečního dne, s příchodem tlakové níže se oteplilo a následující den byl již bez mrazu. S přicházející frontou však foukal velmi silný vítr. Větrné počasí s proměnlivou oblačností a přeháňkami by mělo pokračovat i v následujících dnech.

Slabé srážky se vyskytovaly v pátek 5. března ve formě sněhové i dešťové. Během pondělí padaly velmi slabé sněhové srážky. Ve všech sledovaných krajích spadlo za období od 5. do 11. března většinou kolem 3 až 5 mm srážek. Nejvyšší srážkový úhrn byl ve sledovaném období zaznamenán v Pohořelicích 11,7 mm, Dyjákovice, Dukovany naměřily 8 mm. Naopak nejméně srážek spadlo ve Starém Městě u Uherského Hradiště 1,2 mm a v Přerově 2 mm. S příchodem tlakové níže se ve čtvrtek 11. 3. a v noci na pátek vyskytovaly časté srážky. Na většině sledovaných míst naměřily meteorologické stanice 12. března od 3 do 7 mm srážek. Nejnižší srážkové úhrny zaznamenaly Dyjákovice 0,8 mm, Kojetín 1,3 mm, Třebíč 1,6 mm, Kroměříž 1,7 mm a stanice v Moravskoslezském kraji Krnov 0,7 mm, Hladké Životice 1,8 mm.


Hodnocení počasí podzim a zima 2020/21

Podzimní měsíce byly o 1 °C teplejší než normál let 1981 - 2010 a to především díky teplému září. Ještě v polovině září dosahovaly průměrné denní teploty více jak 20 °C a maximální teploty se šplhaly k 29 °C. Citelně se ochladilo v druhé polovině třetí dekády měsíce, kdy začalo pršet a průměrná teplota klesla k 10 °C. Měsíce říjen a listopad se zařadily mezi teplotně normální, i když s kladnou odchylkou od normálu o 0,9 °C a 0,8 °C. První říjnová dekáda byla velmi teplá, maximální denní teploty stoupaly k 18 až 23 °C a průměrná denní teplota dosáhla v prvních říjnových dnech 16 až 20 °C. Na začátku druhé dekády se citelně ochladilo, průměrné denní teploty klesly na 6 až 8 °C a zaznamenali jsme silné srážky. 13. října spadlo na meteorologické stanici v Kroměříži 37 mm, nejvyšší denní srážkový úhrn roku 2020. Srážkově patřil podzim 2020 mezi vlhká období. Na meteorologické stanici v Kroměříži napršelo za září, říjen a listopad více jak 235 mm srážek, to je 175 % normálu let 1981 – 2010, podzim 2020 se tak stal druhým nejvlhčím od roku 1954 (nejvlhčí podzim jsme zaznamenali v Kroměříži v roce 1998). Nejméně srážek spadlo v listopadu (20 mm), měsíc se zařadil mezi suché. Vlhkým měsícem bylo září s 82 mm a především říjen se sumou srážek 133 mm, tento měsíc patřil k měsícům mimořádně vlhkým. Hlavní vegetační období s průměrnými denními teplotami nad 10 °C bylo ukončeno i díky srážkám 10. října. Začátek měsíce listopadu byl ale velmi teplý. Průměrná denní teplota vystoupala až do 4. 11. na více jak 10 °C. Velké vegetační období s denními teplotami nad 5 °C trvalo do 19. listopadu, ve třetí listopadové dekádě se citelně ochladilo a vyskytovaly se časté mrazy.

Meteorologická zima 2020/21 dosáhla průměrné denní teploty 1 °C a byla o 1,4 °C teplejší než normál. I když jsme se během letošní zimy dočkali i velmi nízkých teplot, tyto nízké hodnoty dorovnal silně teplý prosinec. První prosincové dny byly mrazivé, během první dekády však vystoupala maximální teplota k 11 °C. Po krátké chladné epizodě koncem první a začátkem druhé dekády pokračovalo teplé počasí, kdy průměrné denní teploty překračovaly normál o 2 až 8 °C. Další krátké chladné období se vyskytlo během vánočních svátků a koncem měsíce. Poslední prosincová dekáda byla bohatá na srážky, ty se vyskytovaly ve formě dešťové, i díky těmto srážkám patřil prosinec k měsícům vlhkým. Leden byl podle tabulek hodnocen jako měsíc teplotně normální, ale s odchylkou + 1,9 °C od normálu, přiblížil se tedy k hranici teplých měsíců. První a třetí dekáda byly velmi teplé, silné mrazy se vyskytovaly v polovině měsíce, v této době ležela na zemi 3 až 4 cm sněhová pokrývka. Srážky se vyskytovaly ve formě dešťové, smíšené i sněhové a celkově se zařadily v Kroměříži se sumou 34 mm k měsícům vlhkým. Silné mrazy letošní zimy se vyskytovaly během února, především v jeho druhé dekádě, kdy na zemi ležela sněhová pokrývka, v závěru měsíce však stoupala maximální teplota až k 15 °C. Průměrná měsíční teplota dosáhla – 0,7 °C s odchylkou od normálu - 0,9 °C, měsíc patřil podle tabulek k teplotně normálním. Největší mrazy zaznamenala meteorologická stanice v Kroměříži 15. února, kdy minimální teplota klesla na -16,0 °C a přízemní minimum dosáhlo - 21,5 °C. V tomto období ležela na zemi 10 cm sněhová pokrývka. Naopak závěr měsíce byl velmi teplý, 26. února vystoupila maximální teplota k více jak 15 °C. Letošní únorová amplituda (rozdíl mezi maximem a minimem) zaznamenala třetí nejvyšší hodnotu od roku 1961 (31,3 °C). Teplota půdy v 5 cm pod travnatým povrchem do záporných hodnot neklesla i díky ledové krustě, která se vytvořila po mrznoucích srážkách. Souvislá sněhová pokrývka ležela na zemi od 7. do 22. února. Také únor patřil v Kroměříži se sumou srážek 40 mm k měsícům vlhkým.